PDCA? Przecież to się dzieje samo!

Autor: Konrad Gurbała

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o Demingu, guru zarządzania jakością, który stoi za rozwojem i popularyzacją bardzo skutecznego narzędzia prototypowania – PDCA. Dziś chcieliśmy spojrzeć na tę kwestię z punktu widzenia produkcji przemysłowej. Zapraszamy do kolejnego artykułu z cyklu Produkcyjne Leanspiracje.

Czytaj więcej

Jak zaplanować wzrost, innowacyjność i efektywność w jednej strategii?

Autor: Jakub Mroczkowski

Kaizendo Cafe – inspiracyjne warsztaty planowania strategicznego, na których poznasz metodę budowania, wdrażania i skutecznego monitorowania strategii – Hoshin Kanri. Metodę stosowaną w takich firmach jak: HP, Toyota, Nissan, Xerox, Komatsu, P&G.

Czytaj więcej
, , , 26 września 2017

Jeśli nie wiesz, jak zadać właściwe pytanie, nic nie odkryjesz – William Edwards Deming, ekspert ds. zarządzania jakością

Autor: Jakub Mroczkowski

Cytat można by sparafrazować tak: jeśli nie będziesz się doskonalił, nie będziesz konkurencyjny, nie wpadniesz na innowacje, na które wpadają inni. Jeśli nie będziesz pytać i próbować zrobić czegoś lepiej, znikniesz z rynku. W końcu jeśli nie zadbasz o jakość, a będziesz chciał osiągnąć szybkie efekty, nigdy nie staniesz się liderem rynku. Autorem cytatu jest William Edwards Deming (14 października 1900 – 20 grudnia 1993) – amerykański inżynier, wykładowca, statystyk, ekspert ds. zarządzania jakością, który wyznawał te zasady, a jego praca, wiedza i umiejętności przyczyniły się do gruntownych zmian w przemyśle w Japonii.

Czytaj więcej

Fotorelacja z trzeciej edycji Kaizendo Café

Autor: Jakub Mroczkowski

Trzecia edycja Kaizendo Café za nami. W całym cyklu przeszkoliliśmy już blisko 80 osób, którym pokazywaliśmy, jak tworzyć skuteczne strategie biznesowe, dzięki wykorzystaniu metody Hoshin Kanri.

Czytaj więcej

Liderzy mają swoje metody. Sprawdź, co łączy czołowe marki świata.

Autor: Emil Osiewicz

Firmy które osiągnęły sukces, przykładają dużą wagę do planowania strategii i jej właściwego wdrażania. Dzięki temu utrzymują się w ścisłej czołówce, zdobywają nowe rynki, zwiększają przychody, przejmują mniejszych graczy i inwestują w innowacje. Okazuje się, że wiele z nich stosuje Hoshin Kanri, japońską metodę planowania i wdrażania strategii. Komatsu, Toyota, Xerox, Nissan, HP, P&G, Florida Power&Light łączy właśnie ta metoda wywodząca się z kaizen.

Czytaj więcej

Jeśli struktura nie wspiera strategii, wynikiem jest brak efektywności – Alfred Chandler, Harvard Business School

Autor: Jakub Mroczkowski

Autorem cytatu jest Alfred D. Chandler Jr., amerykański historyk ekonomii z Harvard Business School. W książce Strategy and Structure (1962) zaprezentował badania oparte na doświadczeniach zebranych w amerykańskich korporacjach. Wykazał w nich, konieczność podporządkowania struktury firmy strategii. Utrzymywał, że głównym celem struktury firmy powinna być pełna koncentracja na wykonywaniu strategii biznesowej, co w tamtych czasach nie było oczywiste.

Czytaj więcej

Jak motywować pracowników przy wykorzystaniu tablic wizualizacyjnych?

Autor: Konrad Gurbała

Częstym problemem, z którym spotykamy się w trakcie naszej pracy jest niewykorzystanie narzędzi metod, strategii, które miesiąc, pół roku, rok wcześniej zostały wdrożone. Pełni zapału menadżerowie wdrożyli lean manufacturing, czy kulturę kaizen. Przeprowadzono 5 s, budowano lean liderów, optymalizowano procesy, jednak gdy tylko konsultanci skończyli swoją pracę. Wszystkie te elementy zaczęły powoli umierać, a do końca roku często nie było po nich śladu. Zwykle w takich sytuacjach słyszymy „lean nie działa”, „kaizen nie da się zastosować w polskich realiach”.

Czytaj więcej

Kaizen to nic innego, jak codzienne zarządzanie katastrofami – Takahiro Fujimoto, Uniwersytet w Tokio

Autor: Jakub Mroczkowski

Jak zbudować organizację, które nie załamie się pod kryzysem? To pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy. Niektórzy znaleźli na nie odpowiedź. Ale jak zbudować firmę, która będzie odporna na katastrofy, jak np. tsunami? Tutaj odpowiedzi znają tylko nieliczni, między innymi Toyota.

Czytaj więcej

Nie możemy stać się tym, kim chcemy, pozostając kim jesteśmy –Max De Pree, Herman Miller Inc

Autor: Jakub Mroczkowski

Max De Pree stał się znany w świecie biznesu dzięki firmie Herman Miller, w której przez lata był prezesem i dyrektorem generalnym. Firma produkująca ekskluzywne meble, w Polsce znana głównie z mebli biurowych, została 1989 roku okrzyknięta przez magazyn Fortune, jedną z dziesięciu najlepszych organizacji pod kątem innowacyjności i zarządzania. Herman Miller prowadzona przez De Pree, stała się synonimem wzorcowego pracodawcy w USA. Była tak oceniania nie tylko przez zewnętrznych analityków, ale także samych pracowników. Filozofia biznesu wyznawana przez Maxa De Pree ma wiele wspólnego z kaizen. Dlatego jego postać znalazła się w dzisiejszym cyklu.

Czytaj więcej
, , , , 28 lipca 2017

„Nie ma na tyle dobrego pomysłu, by nie można go było udoskonalić.” – Michael Eisner, The Walt Disney Company

Autor: Jakub Mroczkowski

Autorem cytatu jest Michael Eisner, który w latach 1984-2005 był prezesem i dyrektorem generalnym firmy The Walt Disney Company. Jego podejście, aby szukać rozwiązań a nie wymówek i nie dać się zatrzymać ograniczającym przekonaniom i ciągle się doskonalić, przyczyniło się do wielu sukcesów. Jednak tym, co zwróciło naszą szczególną uwagę było wsparcie, jakie udzielił Eisner, nastolatkowi pochodzącemu z Rosji.

Czytaj więcej