Autor: Emil Osiewicz 28 lipca 2017

Autorem cytatu jest Michael Eisner, który w latach 1984-2005 był prezesem i dyrektorem generalnym firmy The Walt Disney Company. Jego podejście, aby szukać rozwiązań a nie wymówek i nie dać się zatrzymać ograniczającym przekonaniom i ciągle się doskonalić, przyczyniło się do wielu sukcesów. Jednak tym, co zwróciło naszą szczególną uwagę było wsparcie, jakie udzielił Eisner, nastolatkowi pochodzącemu z Rosji.

Na początku lat 90 Eisner był w Rosji. Próbował otworzyć tam oddział The Walt Disney Company. Towarzyszył mu rosyjski tłumacz Dimitri Agratchev, z którym wkrótce się zaprzyjaźnił. Niedługo potem syn Dimitra, Alexei, z powodów politycznych nie mógł kontynuować nauki w szkole, musiał wyjechać do USA i właśnie Eisner stał się jego mentorem i opiekunem.

Dziś Alexei Agratchev ma 38 lat, jest szefem marki odzieżowej RetailNext, multimilionerem. Do dziś wspomina rozmowy z Eisnerem, a szczególnie jedną. Podczas Świąt Wielkiejnocy Alexei odwiedził Eisnerów w ich domu na przedmieściach przyległym do jabłoniowych sadów.

Prezes Disneya i młody Rosjanin spacerowali między drzewami jabłoni. Wtedy Eisner powiedział, że jedną z ważniejszych rzeczy w życiu jest słuchanie ludzi, tego co mają do powiedzenia, jakie mają pomysły. Zwracał uwagę na to, aby być uważnym, bo wiele można się nauczyć nie tylko od członków zarządu i biznesmenów, ale od szeregowych pracowników, a nawet dzieci. Ta rozmowa wywarła wielkie wrażenie na Alexeiu. Gdy założył własną firmę, to właśnie otwarcie na ludzi stało, tym co wyróżniło jego firmę na rynku. RetailNext skoncentrował się na badaniu konsumentów, ich reakcji i starał się dostosować produkty do potrzeb. Jak widać skutecznie. Jednocześnie jego organizacja była bardzo chłonna na ludzi o różnym doświadczeniu i umiejętnościach. W RetailNext każdy mógł pracować w różnych departamentach i ciągle się rozwijać. Ten element był także bliski filozofii Eisnera, jego podejściu do doskonalenia siebie, swoich pomysłów i akceptacji dla porażek. Wygląda na to, że Eisner był praktykiem, być może nieświadomie, kaizen i lean :).

Dodaj komentarz: